Pogrzeb z kremacją
W naszych domach pogrzebowych w Wasilkowie i Białymstoku dostępny jest pogrzeb z kremacją. Jest to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością w większości krajów, w tym także w Polsce. Dlatego zachęcamy do bliższego zapoznania się z przebiegiem kremacji, a także korzyściami wynikającymi z tego procesu.
Czym jest kremacja?
Kremacja, czyli spopielenie zwłok przed pochówkiem, jest najstarszym na świecie znanym sposobem chowania zmarłych. Coraz więcej osób za życia wyraża życzenie, by po śmierci zostać skremowanym – w Polsce obserwuje się zdecydowany wzrost popularności tego sposobu pochówku. Warto wiedzieć, że jest to rodzaj pochówku zalecany przez Główny Inspektorat Sanitarny w przypadku osób zmarłych w wyniku chorób zakaźnych.
Jakie korzyści wynikają z kremacji zwłok?
Pogrzeb z kremacją ma swoje plusy i w wielu aspektach można uznać jego przewagę nad pochówkiem tradycyjnym. Przede wszystkim cena pochówku z kremacją jest niższa. Co ważne, gdy zachodzi konieczność sprowadzenia zmarłego z zagranicy – łatwiej jest zorganizować międzynarodowy transport zwłok poddanych kremacji. W przypadku przewozu prochów nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy sanitarne, jak podczas sprowadzania zwłok w całości.
Kremacja – kto odpowiada za formalności?
Po stronie naszego zakładu pogrzebowego leży dopełnienie wszystkich formalności związanych z kremacją. Przygotowanie ciała zmarłego do kremacji wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu – balsamacja nie jest przeszkodą w przeprowadzeniu kremacji. Różnica występuje jedynie w przypadku trumny, w której umieszcza się ciało – trumny kremacyjne mogą być wykonane nie tylko z drewna (wówczas nie są lakierowane, pozbawione farby i metalowych elementów), lecz także z materiałów ekologicznych. Sprawia to, że na ogół trumny kremacyjne są tańsze od modeli konwencjonalnych.
Czy istnieją przeciwwskazania do kremacji zwłok?
W naszych zakładach pogrzebowych wszystkie działania odbywają się z odpowiednim poszanowaniem zwłok, dlatego nie ma żadnych przeciwskazań do wykonania kremacji. Często pojawia się pytanie, czy ten rodzaj pochówku jest zgodny z wiarą rzymskokatolicką. Warto wiedzieć, że kościół katolicki nie zakazuje spopielania ciał. Już 1963 roku ówczesne Święte Oficjum zaleciło, by: „dochowywać zwyczaju grzebania ciał wiernych zmarłych” – natomiast przedstawiciele Watykanu uzupełnili, że kremacja nie jest sprzeczna z religią chrześcijańską i dlatego nie należy odmawiać sakramentów i uroczystości pogrzebowych tym, którzy o nie poprosili.
Organizacja pochówku urnowego
Nasi specjaliści z oddziałów w Wasilkowie i Białymstoku służą pomocą na wszystkich etapach pogrzebu z kremacją. W ten sposób chcemy zadbać o Państwa komfort w tym trudnym czasie i zdjąć z barków część obowiązków związanych z organizacją ceremonii.
Przygotowanie do kremacji i spopielenie zwłok zmarłego
Zanim zmarły zostanie przetransportowany do krematorium, rodzina i bliscy mogą zobaczyć i pożegnać go po raz ostatni w Kaplicy Domu Pogrzebowego w Białymstoku lub Wasilkowie, przy otwartej trumnie, którą umieszczamy na eleganckim sarkofagu. Sam proces kremacji trwa do 4 godzin. Wszystkie procedury są przeprowadzane z całkowitym poszanowaniem godności osoby zmarłej. Po ich dopełnieniu pracownik krematorium umieszcza prochy w wybranej przez Zleceniodawcę urnie.
Wybór urny
Podczas wizyty w Domu Pogrzebowym Gąsowski i Gawrylik Zleceniodawca wybiera urnę, która następnie spocznie w grobie lub kolumbarium. Oferujemy duży wybór urn, zróżnicowanych pod względem surowca, z którego zostały wykonane, a co za tym idzie, także estetyki i ceny. Mogą Państwo wybrać m.in. urnę drewnianą, metalową, ceramiczną bądź granitową.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące pogrzebu z kremacją, to zachęcamy do skontaktowania się z naszymi oddziałami w Wasilkowie lub Białymstoku.