Blog

Zasady savoir vivre na pogrzebie
Pogrzeb jest wydarzeniem wiążącym się z wieloma niełatwymi emocjami. Trudno zatem mówić o tym, w jaki sposób należy zachowywać się na pogrzebie. Warto zapoznać się z zasadami savoir-vivre w momencie, kiedy nie dotyka nas taka tragedia. Dzięki takiemu przygotowaniu łatwiej nam będzie poradzić sobie w sytuacji, w której będziemy musieli zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. O savoir-vivre w kontekście pogrzebu mówi się przede wszystkim dlatego, że towarzyszy mu ceremonia, a całość wydarzenia odbywa się w niezwykle poważnej atmosferze.

Jak przygotować zmarłego do pochówku?
Pogrzeb bliskiej osoby związany jest z wieloma przygotowaniami. Ten trudny moment wymaga podejmowania wielu decyzji, które nie ograniczają się jedynie do wyboru trumny lub urny oraz zaplanowania uroczystości pogrzebowych. Jednym z etapów przygotowania do pochówku, jest właściwe postępowanie z ciałem osoby zmarłej, które ma na celu zapewnienie jej odpowiedniego wyglądu. Wyjaśniamy, w jaki sposób przygotowuje się osoby zmarłe do pogrzebu.

Jak wygląda ceremonia świecka?
Ostatnią wolą osoby zmarłej może być urządzenie świeckiego pogrzebu. Żałobnicy powinni uszanować życzenie zmarłego, dopasowując rodzaj ceremonii pogrzebowej do jego woli. Pogrzeby świeckie stają się coraz bardziej popularne, jednak często nie wiemy, w jaki sposób przebiega taka ceremonia. Wyjaśniamy, na czym polega pogrzeb świecki i w jaki sposób go zorganizować.

Kremacja czy pochówek tradycyjny – co wybrać?
Wybór formy pochówku zależy wyłącznie od woli zmarłego wyrażonej za życia lub decyzji jego bliskich. Chociaż w naszym kraju nadal preferowany jest pochówek tradycyjny, czyli złożenie ciała zmarłego w trumnie do grobu (inhumacja), to możliwe jest również przeprowadzenie kremacji, a następnie pochowanie urny z prochami.

Na czym polega kremacja zwłok?
Kremacja, czyli ciałopalenie, polega na spopieleniu zwłok. Ten rodzaj pochówku wybierany jest obecnie coraz częściej niezależnie od wiary, pochodzenia czy poglądów. Również pogrzeb w obrządku katolickim może być poprzedzony kremacją. Znacznie więcej zakładów pogrzebowych zapewnia usługi w tym zakresie. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób odbywa się spopielenie zwłok oraz jak wygląda późniejszy pochówek.

Kiedy możliwa jest ekshumacja zwłok?
Ekshumacja zwłok polega na wydobyciu ludzkich zwłok (ciała osób zmarłych) lub szczątków (popioły po kremacji zwłok) z miejsca pochówku w celu przeniesienia do innego grobu (najczęstsze przypadki) lub też dokonania oględzin sądowych, lekarskich (np. dla ustalenia przyczyny zgonu).

Transport zwłok w myśl przepisów
Śmierć osoby bliskiej zawsze stanowi duże przeżycie emocjonalne dla rodziny. W takich sytuacjach załatwianie spraw związanych z pochówkiem jest przykrym obowiązkiem, na który nie każdy ma siły. Dużym utrudnieniem i zmartwieniem dla bliskich jest przywiezienie ciała zmarłego z zagranicy. Na szczęście, nie trzeba wszystkiego załatwiać samodzielnie. Wystarczy skorzystać ze wsparcia rzetelnych domów pogrzebowych, które zorganizują transport międzynarodowy zwłok do kraju.

Kryteria wyboru zakładu pogrzebowego
Odejście ukochanej osoby to niezwykle traumatyczne doświadczenie. Do tego dochodzi jeszcze zorganizowanie pogrzebu. Nie jest to łatwe, jednakże trzeba sobie z tym poradzić. Szczególne znaczenie ma wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Na co należy zwrócić uwagę, nawiązując współpracę z konkretną firmą? Jakie usługi powinny znaleźć się w pakiecie?

Formalności pogrzebowe krok po kroku
Odejście bliskie osoby zawsze stanowi trudny emocjonalnie okres. Dodatkowym obciążeniem jest to, w jaki sposób zaopiekować się ciałem zmarłego, zorganizować pogrzeb i pozyskać na niego odpowiednie środki. Niestety wiąże się to także z formalnościami, które należy dopełnić oraz z pozyskaniem aktu zgonu i przedstawieniem odpowiednich zaświadczeń, aby otrzymać konieczne środki.
