Zasady savoir vivre na pogrzebie
Pogrzeb jest wydarzeniem wiążącym się z wieloma niełatwymi emocjami. Trudno zatem mówić o tym, w jaki sposób należy zachowywać się na pogrzebie. Warto zapoznać się z zasadami savoir-vivre w momencie, kiedy nie dotyka nas taka tragedia. Dzięki takiemu przygotowaniu łatwiej nam będzie poradzić sobie w sytuacji, w której będziemy musieli zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. O savoir-vivre w kontekście pogrzebu mówi się przede wszystkim dlatego, że towarzyszy mu ceremonia, a całość wydarzenia odbywa się w niezwykle poważnej atmosferze.
Powiadomienie o śmierci i pogrzebie oraz kondolencje
O śmierci i pogrzebie można poinformować osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem nekrologu lub klepsydry. Z uwagi na dużą ilość telefonów i spraw organizacyjnych, osoba, której przekazywana jest informacja, nie powinna zadawać zbędnych pytań ani przedłużać rozmowy. Nekrolog i klepsydra pełnią funkcję informacyjną, szczególnie dla dalszych znajomych i współpracowników. Zdarza się, że rodzina umieszcza klepsydrę również w internetowych mediach społecznościowych, wówczas należy wstrzymać się od zbędnych komentarzy czy dodawania popularnych „lajków” bądź serduszek.
Umiejętność składania kondolencji jest niezwykle trudna. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że nie są to życzenia. Należy je składać osobiście lub przesłać krótki list pocztą tradycyjną. Wystarczą 2-3 krótkie zdania informujące o tym, że łączymy się w bólu i myślach lub modlitwie. Składając kondolencje osobiście wystarczyć może jedynie uścisk dłoni.
Pogrzeb i stypa
Wybierając się na pogrzeb należy pamiętać o odpowiednim wyglądzie. Strój powinien być skromny, ale elegancki. Panowie powinni wybrać garnitur, a panie sukienkę lub kostium ze spodniami, lub spódnicą. Jeśli chodzi o kolorystykę – najlepiej wybrać czerń, a jeśli zmarły nie należał do najbliższej rodziny, sprawdzi się również granat. Na pogrzeb należy zabrać ze sobą wiązankę lub wieniec, na przykład z chryzantem lub lilii. Wyjątkiem jest sytuacja, w której rodzina poprosi, by nie przynosić kwiatów – wówczas należy tę wolę uszanować.
Często rodzina zmarłego po uroczystości pogrzebowej, zaprasza przybyłych gości na poczęstunek. Na stypie należy zachować się zgodnie z oczekiwaniami gospodarzy. To oni powinni decydować o temacie rozmowy i ewentualne wspomnienia o zmarłych mają wynikać właśnie z ich inicjatywy.
Śmierć bliskiej osoby to trudne i bolesne doświadczenie. Nie jesteśmy w stanie zaplanować przebiegu pogrzebu i stypy oraz tego, jak zachowamy się w trakcie ich trwania. Jednak warto pamiętać, że spokój i zaduma są naturalne, a brak chęci do rozmowy nie powinien być źle kojarzony w tak trudnym czasie.