Na czym polega kremacja zwłok?
Kremacja, czyli ciałopalenie, polega na spopieleniu zwłok. Ten rodzaj pochówku wybierany jest obecnie coraz częściej niezależnie od wiary, pochodzenia czy poglądów. Również pogrzeb w obrządku katolickim może być poprzedzony kremacją. Znacznie więcej zakładów pogrzebowych zapewnia usługi w tym zakresie. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób odbywa się spopielenie zwłok oraz jak wygląda późniejszy pochówek.
Kremacja z punktu widzenia prawa i tradycji
W niektórych kulturach i religiach ciałopalenie stanowi jeden z podstawowych sposobów pochówku. W naszej tradycji zakorzeniona jest forma pochówku zwłok w trumnach. Ciało zmarłego umieszczane jest w trumnie, która często jest otwarta podczas czuwania w kaplicy lub odbywającej się mszy w ramach pogrzebu wyznaniowego. Tradycyjnie mijało trzy dni od dnia śmierci, zanim doszło do pochówku. W tym czasie rodzina i bliscy mogli pożegnać się ze zmarłym. Podczas ceremonii ostatniego pożegnania ciało było składane w ziemi.
Pogrzeb po kremacji wygląda dość podobnie. Właściwie sama ceremonia przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku pochówku w trumnie. Ciało ulega spopieleniu, a więc dosłownie zostaje obrócone w proch spoczywający w urnie. Obecnie nawet osoby wierzące coraz bardziej przekonują się, że taka forma pochówku jest nie tylko moralna, zgodna z wiarą i zapewniająca zmarłemu pełne szacunku pożegnanie, ale również praktyczna. Przestrzeń naszych cmentarzy sukcesywnie się zmniejsza, dlatego też być może już w najbliższej przyszłości pogrzeby kremacyjne staną się standardem.
W świetle prawa kremacja zwłok jest całkowicie dozwolona. Również Kościół katolicki całkowicie dopuszcza na spopielenie ciała zmarłego.
Przebieg kremacji zwłok
Przed procesem kremacji należy odpowiednio przygotować ciało. Zmarły może zostać ubrany w standardowe ubranie lub okryty specjalnym całunem. Bardzo ważne jest jednak, aby zastosować tylko takie tkaniny i dodatki, które ulegną spaleniu. Następnie zwłoki wkładane są do trumny wykonanej z ekologicznych materiałów, bez dodatku farb, lakierów, elementów metalowych czy plastikowych.
Zwykle, zanim dojdzie do kremacji, odbywa się ceremonia pożegnania rodziny ze zmarłym. Dopiero wówczas w krematorium trumna z ciałem wprowadzana jest do pieca kremacyjnego. Spalanie odbywa się pod wpływem działania bardzo gorącego powietrza (ogień nie ma styczności z ciałem), które osiąga temperaturę 800-1200°C. Cały proces spopielania zwłok trwa od 2 do 3 godzin. Przy akcie kremacji obecni są wyłącznie pracownicy krematorium, którzy czuwają nad przebiegiem całego procesu. Po jego zakończeniu prochy wkładane są do urny.
Po akcie kremacji odbywa się druga część ceremonii, zwykle następnego dnia (ta kwestia zależy od preferencji rodziny). Przebieg ceremonii pogrzebowej może mieć charakter świecki lub religijny, niemniej pochówek urnowy ma niemal taki sam charakter jak tradycyjny z trumną.