Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy na pogrzeb?
W życiu każdego z nas mają miejsce nieoczekiwane zdarzenia, z którymi trudno sobie poradzić. Jednym z nich jest niewątpliwie śmierć bliskiej osoby, której towarzyszy żal i smutek. Trudno pogodzić się z taką stratą. Do tego trzeba wówczas znaleźć siłę na organizację uroczystości pogrzebowej. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach można skorzystać z tak zwanego urlopu okolicznościowego, który bywa przydatny zarówno w kontekście załatwienia wszelkich formalności, jak i poradzenia sobie ze stratą. Kiedy i komu przysługuje?
Komu przysługuje urlop okolicznościowy?
Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby. Właśnie dlatego często wspominamy Klientom naszego domu pogrzebowego w Białymstoku o tym, że prawdopodobnie mogą skorzystać z urlopu okolicznościowego, który z pewnością będzie przydatny w tym trudnym okresie. Warto wiedzieć, kto i kiedy może z niego skorzystać i zająć się w tym czasie kwestiami formalnymi związanymi z transportem zwłok czy innymi formalnościami związanymi z pochówkiem.
Aby móc go otrzymać, trzeba być zatrudnionym na postawie umowy o pracę. Warto też wiedzieć, że po złożeniu wniosku, pracodawca nie może odmówić udzielenia zgody. Co więcej, w zależności od stopnia pokrewieństwa, urlop okolicznościowy z powodu śmierci w rodzinie może wynieść jeden albo dwa dni.
Stopień pokrewieństwa a długość urlopu okolicznościowego
Jak wcześniej wspomnieliśmy, długość urlopu okolicznościowego może być różna. To, czy zostanie udzielony na jeden, czy na dwa dni, zależy od stopnia pokrewieństwa ze zmarłą osobą. Dwa dni urlopu okolicznościowego przysługują osobom, którym zmarł małżonek, dziecko, matka, ojciec, macocha albo ojczym. O jeden dzień urlopu można się ubiegać z kolei w przypadku śmieci brata, siostry, teściowej, teścia, babci oraz dziadka.
Co więcej, może go otrzymać również osoba, która sprawowała opiekę nad zmarłym albo ten był na jej utrzymaniu. Należy również podkreślić, że według przepisów wymieniona liczba dni urlopowych jest minimalna, co w praktyce oznacza, że pracodawca może wyrazić zgodę na dłuższy urlop. Jednak w takim przypadku określony przez niego wymiar przysługuje wszystkim pracownikom.