Jak przebiega transport zwłok?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z koniecznością urządzenia pochówku, który pozwoli na godne pożegnanie i uczczenie jej pamięci. Przy organizowaniu uroczystej ceremonii ostatniej drogi niezbędna okaże się pomoc sprawdzonego i oferującego usługi na najwyższym poziomie domu pogrzebowego. W Białymstoku najlepszym wyborem będzie cieszący się renomą Zakład Pogrzebowy Gąsowski i Gawrylik, pomagający zarówno w przypadku zdecydowania się przez rodzinę na oprawę religijną, jak i świecką. W wielu sytuacjach przed zajęciem się przygotowaniem uroczystości konieczne będzie wcześniejsze sprowadzenie ciała. Przekonajmy się, w jakich okolicznościach może się tak zdarzyć i sprawdźmy, co się z tym łączy.
Kiedy potrzebny może być transport zwłok?
Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zgon może nastąpić z różnych przyczyn – długotrwałej choroby, poważnego urazu, wypadku czy przestępstwa. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, że sytuacje takie zdarzają się w rozmaitych miejscach, w tym bardzo oddalonych od rodzinnej miejscowości zmarłego. Dzieje się tak m.in. w czasie urlopowych wyjazdów, odwiedzin u krewnych czy podróży służbowych. W takich okolicznościach poza urządzeniem pogrzebu rodzina decyduje się zwykle na sprowadzenie ciała, które musi jednak być przewiezione w odpowiednich warunkach.
Co jest potrzebne do transportu zwłok?
W sytuacji, gdy ciało znajduje się w znacznej odległości od miejsca planowanego pochówku niezbędne stanie się jego sprowadzenie. Procedura ta wymaga dopełnienia formalności urzędowych, a także wykorzystania specjalnie przystosowanego pojazdu. Usługi takie wykonuje zwykle zakład pogrzebowy, który zajmie się organizacją pochówku, lecz nie jest to wymagane. Zwłoki transportuje się w szczelnie zamkniętej trumnie i z właściwym w takich przypadkach poszanowaniem dla osoby, która odeszła.