Balsamacja zwłok – powstrzymanie rozkładu ciała zmarłego

Choć efekty balsamacji zwłok są doceniane przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej i Ameryce, to usługę coraz częściej wykonuje się także w Polsce. Balsamacja, nazywana fachowo tanatopraksją, to specjalistyczny zabieg umożliwiający powstrzymanie rozkładu ciała osoby zmarłej. Zabalsamowane zwłoki mogą być długo przechowywane w chłodni, a nawet w temperaturze pokojowej. Dzięki zabiegowi ciało zmarłego nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, zostają usunięte bakterie, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bliskich pragnących pożegnać zmarłego poprzez dotyk, a nawet pocałunek.

Zabieg tanatopraksji w naszym zakładzie wykonuje wyłącznie dyplomowany balsamista, która uzyskał specjalne uprawnienia do wykonywania wspomnianych prac. Balsamacja zawsze jest przeprowadzana z należytym zmarłemu szacunkiem.

Kiedy wykonuje się tanatopraksję?

Wykonanie tanatopraksji jest konieczne w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła na skutek wypadku – wówczas często łączy się ją z zabiegiem rekonstrukcji – lub w wyniku ciężkiej choroby, wskutek której ciało uległo znacznym zmianom w porównaniu do wyglądu sprzed choroby. Zabiegi te sprawiają, że Zmarły wygląda, jakby spał. Wykonanie balsamacji zaleca się także wtedy, gdy jest planowany długi transport zwłok na miejsce pochówku – czy to w przypadku pochówku tradycyjnego, czy urnowego – oraz gdy rodzina chce zorganizować kameralne spotkanie w Kaplicy – Sali Pożegnań. Balsamacja bowiem powstrzymuje procesy pośmiertne i niweluje tak zwane plamy opadowe, zasinienia oraz przebarwienia. Wraz z innymi czynnościami przygotowującymi zmarłego do pochówku, m.in. tanatokosmetyką, zapewnia pożądany efekt wizualny. W trosce o komfort psychiczny rodziny, ciało zmarłego jest pokazywane bliskim właśnie po przeprowadzeniu tanatopraksji. Czynności te sprawiają, że Zleceniodawcy z ulgą potwierdzają, że bliski zmarły wyglądał podczas ostatniego pożegnania „tak jakby spał”.