Balsamacja zwłok

Choć efekty balsamacji zwłok doceniane są przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej i Ameryce, to usługę coraz częściej wykonuje się także w Polsce. Balsamacja, nazywana fachowo tanatopraksją, to specjalistyczny zabieg umożliwiający powstrzymanie rozkładu ciała osoby zmarłej. Zabalsamowane zwłoki mogą być długo przechowywane w chłodni, a nawet w temperaturze pokojowej. Dzięki balsamacji ciało zmarłego nie wydziela nieprzyjemnego zapachu; usunięte zostają także bakterie, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bliskich pragnących pożegnać zmarłego poprzez dotyk, a nawet pocałunek.

Zabieg tanatopraksji w naszym zakładzie pogrzebowym wykonuje wyłącznie dyplomowany, posiadający specjalne uprawnienia balsamista. Balsamacja zawsze przeprowadzana jest z należytym zmarłemu szacunkiem.

Kiedy wykonuje się tanatopraksję?

Tanatopraksja jest konieczna wtedy, gdy śmierć nastąpiła na skutek wypadku – wówczas często łączy się ją z zabiegiem rekonstrukcji – lub w wyniku ciężkiej choroby, wskutek której ciało uległo znacznym zmianom w stosunku do wyglądu sprzed choroby. Zabiegi te sprawiają, że Zmarły wygląda, jakby spał. Wykonanie balsamacji zwłok zaleca się także wtedy, gdy ciało czeka długi transport na miejsce pochówku – czy to w przypadku pogrzebu tradycyjnego, czy urnowego – oraz gdy rodzina chce zorganizować kameralne spotkanie w Kaplicy – Sali Pożegnań. Balsamacja powiem powstrzymuje procesy pośmiertne i niweluje tak zwane plamy opadowe, zasinienia, przebarwienia. Wraz z innymi czynnościami przygotowującymi zmarłego do pochówku, m.in. tanatokosmetyką, zapewnia pożądany efekt wizualny. W trosce o komfort psychiczny rodziny, ciało zmarłego jest pokazywane bliskim właśnie po przeprowadzeniu tanatopraksji. Dzięki temu nasi Zleceniodawcy często mówią z ulgą, że bliski zmarły wyglądał podczas ostatniego pożegnania „tak jakby spał”.